Od czego zależy cena dachu?

 In Publikacje

Jeśli jesteśmy na etapie wybierania projektu domu, trzeba zwrócić uwagę na funkcjonalność układu pomieszczeń, okna budynku, ale również na dach. Kluczowe znaczenie ma nie tylko powierzchnia dachu, ale także stopień jego skomplikowania. To dwa parametry, które odgrywają istotną rolę, jeśli chodzi o koszt budowy. Od czego zależy cena dachu? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Kto wycenia dach?
  • Wpływ kształtu dachu na jego koszt
  • Wstępne krycie
  • Rodzaj pokrycia a koszt dachu

Z wpisu dowiesz się, kto zajmuje się wyceną dachu, jak kształt dachów, wstępne krycie i rodzaj pokrycia wpływają na ostateczną cenę. 

Kto wycenia dach?

Jeśli chcemy poznać cenę pokrycia dachu danym materiałem, warto skierować zapytanie do producenta, firmy dekarskiej lub przedstawiciela handlowego. Dzięki temu uzyskamy informację odnośnie do materiałów potrzebnych na dach, a także poznamy faktyczny koszt ułożenia pokrycia dachowego w regionie, w którym znajduje się budynek. Pod uwagę bierzemy doświadczenie dekarza lub danej firmy, gdyż to właśnie specjaliści będą pracować z danym materiałem. Do ceny musimy doliczyć dodatkowo koszt orynnowania. Decydując się na dach stromy, pamiętajmy o więźbie dachowej, wstępnym kryciu, ociepleniu połaci, wykończeniu ich od środka oraz o oknach połaciowych.

Wpływ kształtu dachu na jego koszt

Zasada jest stosunkowo prosta – im prostszy będzie dach, tym tańsze będzie jego pokrycie. Proste połacie umożliwiają optymalne wykorzystanie materiału. Do najtańszych należy prosty dach dwuspadowy pozbawiony okien dachowych czy lukarn. Im większa będzie powierzchnia dachu, tym więcej materiału będzie potrzebne i cena będzie wyższa. Musimy jednak pamiętać, że to nie wyłącznie powierzchnia wpływa na koszt krycia, ale także kształt i stopień skomplikowania dachu. Im będzie on bardziej skomplikowany, tym większy będziemy przyjmować zapas materiału. Niezbędna będzie dodatkowo większa liczba akcesoriów, a często robocizna jest również droższa, bo ma związek ze stopniem skomplikowania prac, a nie wyłącznie czasem pracy. 

Wstępne krycie

Praktycznie pod każdym pokryciem obecnie układa się wstępne krycie. Dodatkowo może istnieć konieczność zamontowania rusztu z kontrłat i łat, którym przytwierdza się membranę dachową do więźby. Membrany dachowe mają różne ceny w zależności od rodzaju. Koszt sztywnego poszycia może być dwukrotnie lub nawet trzykrotnie wyższy niż osłonięcia więźby dachowej membraną, dlatego warto mieć to na uwadze i dokonać szczegółowych kalkulacji. Bywa jednak, że sztywne poszycie jest niezbędne, np. pod blachę płaską.

Rodzaj pokrycia a koszt dachu

Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić na dachu, można zdecydować się na materiały małoformatowe, np. dachówki ceramiczne. Wymagają one mniej docinania niż pokrycia wielkoformatowe, dlatego nie generują wielu odpadów. Cena dachówek ceramicznych zależy głównie od modelu, koloru, wykończenia powierzchni oraz producenta. W przypadku dachów krytych dachówkami, niezbędnych jest wiele elementów dodatkowych, np. dachówki skrajne, taśmy wentylacyjne pod gąsiory, uszczelki grzebieniowe do okapów. 

Alternatywą są powlekane blachodachówki stalowe. Decydując się na te wysokiej jakości, musimy przeważnie zapłacić podobną cenę, jak w przypadku dachówek ceramicznych. Pokrycia blaszane to również blacha płaska z blachy miedzianej lub tytanowo-cynkowej. Musimy doliczyć koszt akcesoriów montażowych i wykończeniowych. Blachodachówkę można kupić w arkuszach ciętych na wymiar bądź panelach albo modułach. 

W przypadku gontów bitumicznych rozpiętość cenowa jest stosunkowo duża. Na wysokość ceny ma wpływ liczba warstw gontu, jego kształt i zastosowana posypka. Najtańsze są gonty bitumiczne w kolorze czerwonym i brązowym o regularnych wycięciach. W kosztorysie trzeba uwzględnić również koszt rynien i rur spustowych. Cena zależy od materiału, z jakiego są one wykonane. Najtańsze będą plastikowe, a najdroższe miedziane. Na całkowity koszt orynnowania wpływa stopień skomplikowania samego dachu i bryły domu. Na najniższy koszt można liczyć w przypadku dachu dwuspadowego. 

Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content