Najczęstsze błędy podczas wykonywania hydroizolacji

 In Publikacje

Dachy płaskie stają się coraz bardziej popularne we współczesnym budownictwie. Stosuje się je nie tylko na dachach bloków czy budynków użyteczności przemysłowej, ale także podczas budowania domów jednorodzinnych. Wraz z powrotem do łask dachów płaskich, wraca temat dotyczący ich uszczelniania oraz hydroizolacji. Dach płaski ze względu na swoją charakterystyczną konstrukcję cechującą się nachyleniem na poziomie ok. 10%, jest bardziej narażony na gromadzenie się wody, a w konsekwencji na nieszczelności. Warto poznać najczęstsze błędy podczas wykonywania hydroizolacji, aby uniknąć ich powtórzenia podczas wykonywania hydroizolacji. Jak poprawnie wykonać hydroizolację dachu? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Najczęstsze błędy podczas wykonywania hydroizolacji

We wpisie przeczytasz, jakie są najczęstsze błędy podczas wykonywania hydroizolacji.

Najczęstsze błędy podczas wykonywania hydroizolacji

Błędna lokalizacja przecieku – pojawiająca się wewnątrz budynku wilgoć i zacieki, mogą być wynikiem różnorakich przyczyn. Warto więc skorzystać z porady fachowca i wykonać ekspertyzę geotechniczną. Zawilgocone ściany lub występująca na nich pleśń, niekoniecznie muszą być związane z przeciekaniem dachu. Może to być np. defekt izolacji podziemnej, a prace uszczelniające będzie należało rozpocząć od wykonania hydroizolacji fundamentów.

Nieprawidłowo dobrane produkty do hydroizolacji – na rynku budowlanym jest dostępne wiele produktów do skutecznego wykonania hydroizolacji dachu. Nie wszystkie z nich są uniwersalne – tylko te najwyższej jakości, gwarantują właściwą ochronę pokrycia dachowego. Ponadto, każdy z produktów jest dedykowany do konkretnego typu pokrycia, rodzaju dachu oraz cechuje się indywidualnym sposobem aplikacji na powierzchnie dachu. Najbezpieczniejszym wyjściem na uniknięcie strat finansowych spowodowanych złym doborem produktów do hydroizolacji, będzie zatrudnienie profesjonalnej ekipy, specjalizującej się w usłudze uszczelnianiu dachu. Specjaliści dobiorą odpowiednie produkty do występującego problemu oraz warunków panujących na dachu.

Niepoprawnie przygotowane podłoże – przed aplikacją warstwy uszczelniającej na powierzchnię dachu, należy przystąpić do jego dokładnego oczyszczenia. Wszelkie luźne odpady w postaci płatów rdzy, liści, pyłu, czy kurzu, powinny zostać usunięte z powierzchni dachu. O skuteczności hydroizolacji decyduje starannie oczyszczone podłoże – im dokładniej zostanie wykonane czyszczenie, tym lepsza będzie przyczepność membrany do podłoża. Powierzchnia dachu powinna zostać dodatkowo odtłuszczona. Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej ekipy czyszczącej pokrycia dachowe, która przeprowadzi rzetelne prace porządkowe przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Niedokładny sposób łączenia – podczas wykonywania hydroizolacji dachu, należy zwrócić szczególną uwagę na newralgiczne miejsca, takie jak okna dachowe, wentylacja, czy łączenia dachu z kominem. W tych miejsca łączenia izolacji pionowych z poziomymi, najczęściej dochodzi do przecieków. Warto zastosować produkt, który dobrze zabezpieczy te miejsca.

Zbyt szybki przebieg prac – może się wydawać, że szybkie tempo pracy to zazwyczaj zaleta. Nie w tym przypadku. Aplikacja membrany uszczelniającej powinna odbywać się w sposób staranny i dokładny, aby uniknąć powstania nawet najdrobniejszych szczelin. Dodatkowo, każda z nałożonych warstw substancji, powinna dokładnie wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Prace powinno się zaplanować na dzień suchy, ciepły i bezwietrzny, aby proces łączenia płynnej membrany z pokrywą dachową, odbywał się w optymalnych warunkach.

Nierozsądne cięcie kosztów – używanie najtańszych i niesprawdzonych jakościowo produktów nieznanych marek, lub pomijanie poszczególnych warstw hydroizolacji w celu zaoszczędzenia, może mieć opłakane konsekwencje. Wykonana “po kosztach” hydroizolacja, będzie cechowała się krótką żywotnością, oraz wyższym ryzykiem wystąpienia ponownych przecieków. Hydroizolacja wykonana za pomocą sprawdzonych produktów przez profesjonalną ekipę, gwarantuje długoletnią wytrzymałość pokrywy dachowej na przeciekanie, ochronę przed promieniowaniem UV, oraz brak potrzeby konserwacji.

Mieszanie różnych produktów do hydroizolacji – decydując się na hydroizolację dachu płynną membraną, należy korzystać ze sprawdzonych produktów, których łączenie zaleca producent. Warto pozostawić dobór produktów w rękach wykonawców hydroizolacji – dzięki swojemu doświadczeniu i znajomości rynku budowlanego, z pewnością odpowiednio dobiorą wszelkie niezbędne artykuły.

 

Polecane artykuły na blogu:

Skip to content