Kiedy zdecydować się na przegląd i konserwację dachu?

 In Publikacje

To właśnie jesień jest idealnym czasem na to, aby odpowiednio przygotować nasz dach na nadejście zimy. Jeśli planujemy w naszych czterech kątach prace konserwacyjne czy drobne naprawy, nie możemy zapominać o dachu. Odpowiednie przygotowanie pokrycia na nadejście chłodniejszych dni wcale nie jest bardzo trudne.

Odpowiednia konserwacja

Pierwszym krokiem jest postawienie na odpowiednią konserwację. W okresie jesienno-zimowym dachy są narażone na trudne warunki atmosferyczne. Zagrożenie stanowi deszcz, zalegający śnieg, porywisty wiatr. Musimy dokładnie zadbać o przegląd oraz zabezpieczenie pokrycia. Najgorsze, co możemy zrobić, to działanie na własną rękę. Lepiej zlecić to zadanie sprawdzonej ekipie, która stuprocentowo zadba o nasz dach, oceniając uprzednio jego stan, przypuszczalne zagrożenia. Następnie szybko i sprawnie je wyeliminuje.

Nie ulega wątpliwości, że kluczowym aspektem przy wyborze pokrycia jest jego jakość. To właśnie od niej będzie zależeć trwałość naszego dachu. Musimy jednak pamiętać, że odpowiedni materiał nie wystarczy, jeśli nie będziemy wykonywać regularnych przeglądów i konserwacji. Sprawdzamy szczelność i jakość pokrycia. To właśnie stan dachu jest jednym z głównych wyznaczników, na podstawie których ocenia się całościowy stan budynku. Jest to ogromnie ważne przy wycenie domu. Zaniedbany, uszkodzony dach znacząco obniża wartość całej nieruchomości.

Usuwanie drobnych usterek

Jeśli podczas przeglądu dachu zobaczymy jakieś usterki, niezwłocznie je eliminujemy. W przypadku, gdy ubytki są drobne, wystarczy tego rodzaju miejsca oczyścić, a następnie pomalować farbą zaprawkową, która będzie w kolorze pokrycia. Najważniejsze jest to, by nie bagatelizować nawet najmniejszych usterek. Wkrótce mogą się one zamienić w naprawdę poważne problemy, a może się to stać w najbardziej nieodpowiednim momencie, np. w środku zimy. Gdy dojdzie do rozszczelnienia połaci, konsekwencje zaniedbań mogą być naprawdę poważne, m.in. zawilgocenie poddasza, uszkodzenie elewacji budynku, przecieki. Sprawdzamy wszystkie obróbki blacharskie, w obrębie których dochodzi do przecieków. Musimy również skontrolować, czy nie są one poluzowane, a silikon nie popękał czy nie wykruszył się.

Sprawdzamy newralgiczne punkty połaci. Zbadajmy te miejsca, które są najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych, czyli osiadanie zanieczyszczeń czy zaleganie śniegu. Można do nich zaliczyć miejsca przecinania się połaci – rynny koszowe, połączenia z pionowymi elementami: lukarnami, koszami, kominami. Niestety, ale bardzo często może w nich dochodzić do przecieków czy rozszczelnienia. Jednak nigdy nie mamy stuprocentowej pewności w którym dokładnie miejscu dochodzi do przecieku, dlatego podczas renowacji najlepiej zdecydować się na pokrycie całej powierzchni dachu odpowiednim materiałem uszczelniającym.

Bardzo ważne będzie także zadbanie o czystość dachu. Przed zimą dokładnie oczyszczamy oraz myjemy całe pokrycie. O ile mamy taką możliwość, najlepiej w tym celu wykorzystać myjkę ciśnieniową. To właśnie ona w łatwy i szybki sposób usunie wszelkie zabrudzenia. Dbając o wszystkie te elementy, będziemy cieszyć się bezpiecznym pokryciem dachowym.

Skip to content