Jaki dach jest tańszy?

 In Publikacje

Bardzo często, zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego dachu, bierzemy pod uwagę różnice w kosztach budowy. Nie da się ukryć, że budżet jest elementem, który ma znaczenie. Jaki dach jest tańszy? Czy da się znaleźć kompromis? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Dach płaski czy stromy?
  • Koszty budowy domu z dachem płaskim i stromym
  • Dach płaski – koszt

Z wpisu dowiesz się, który dach jest tańszy w budowie – płaski czy stromy. Podpowiadamy także jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

Dach płaski czy stromy?

Bardzo często płaskie dachy są kojarzone z nowoczesnymi domami. Jeszcze do niedawna związane były z formą domu, która była narzucana w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Niektórzy nadal trzymają się stereotypu z ubiegłych dekad, przez co dachy płaskie nie są w pełni doceniane. Znacznie częściej decydujemy się na dom ze spadzistym dachem. Jakie wady i zalety mają oba te rozwiązania?

Dachy płaskie mają wiele atutów. Do najważniejszych można zaliczyć: pomieszczenia o jednakowej wysokości, powierzchnia dachu może być dowolnie wykorzystana, domy z płaskim dachem są bardziej energooszczędne. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Musimy zadbać o skuteczne odprowadzanie wody, systematyczne odśnieżanie i usuwanie zanieczyszczeń.

Dachy strome mają zróżnicowane formy. To dlatego łatwiej jest kształtować styl domu. Powstaje także poddasze, które można wykorzystać do celów mieszkalnych. Nie ma problemu z odśnieżaniem czy odprowadzaniem wody. Minusem są jednak pomieszczenia ze skosami, mniejsza energooszczędność, konieczność zadbania o dodatkowe akcesoria.

Koszty budowy domu z dachem płaskim i stromym

Warto przejść do kolejnej istotnej kwestii dotyczącej tego, jaki dach jest tańszy – stromy czy płaski? Jednogłośnie można powiedzieć, że dach płaski jest tańszy. Na jego budowę musimy przeznaczyć nawet o 20% mniejszą kwotę w porównaniu z dachem stromym. Ma to związek z faktem, że dachy płaskie mają po prostu mniejszą powierzchnię i na tej podstawie można śmiało stwierdzić, że dach płaski koszt budowy ma dużo niższy. W przypadku dachów stromych wiele będzie zależeć od rodzaju pokrycia oraz stopnia ich skomplikowania.

Najlepiej jednak zobrazować koszty na przykładzie, aby zrozumieć, gdzie możemy zaoszczędzić. Przypuśćmy, że w planach mamy budowę domu dwukondygnacyjnego, którego powierzchnia całkowita wynosi 200 metrów kwadratowych, czyli powierzchnia zabudowy – 100 metrów kwadratowych. Dom nie posiada garażu, poddasza użytkowego. Jak prezentują się koszty dla różnych typów dachów: płaskiego z wykończeniem bitumicznym i dwuspadowego o nachyleniu 25, 45 i 51 stopni pokrytego dachówką ceramiczną lub papą wysokiej jakości?

Dom z płaskim dachem. Tanszy niż tradycyjny?

O to czy dom z płaskim dachem tańszy jest od tradycyjnego, bardziej stromego dachu, toczą się dyskusje, ponieważ wszystko zależy od projektu domu, zastosowanych surowców oraz ekipy budowlanej, która się tego podejmuje. Generalnie dom z płaskim dachem tańszy jest niż tradycyjny, ponieważ na jego budowę przypada o wiele mniej kosztów oraz mniejsza powierzchnia, którą trzeba jakoś zagospodarować. Zależy to jednak, jak wspomnieliśmy, od stopnia skomplikowania oraz wielu innych czynników. Ostateczna decyzja należy więc do Ciebie. Ogólnie można przyjąć, że do mający dach płaski koszt budowy ma niższy.

Dach płaski czy tradycyjny? Który wybrać?

Dach płaski przywodzi zwykle na myśl nowoczesną, bogatą architekturę, która kryje w sobie rozwiązania na miarę XXI wieku. Płaski dach jednak nie jest niczym nowym, a wręcz przeciwnie – przejeżdżając nawet przez polskie wsie można dostrzec stare domy o płaskich dachach, które swego czasu były bardzo modne, a teraz, najwidoczniej – powracają do łask. Płaski dach ma oczywiście wady oraz zalety, jednak jeśli zależy Ci na możliwie taniej budowie domu, to dom, który posiada dach płaski, na pewno wyjdzie Cię nieco taniej niż ten z dachem spiczastym.

Dach płaski – koszt

Dach płaski nie jest niczym nowym. Już w drugiej połowie XX wieku w Polsce pojawiały się gęsto domy o płaskim dachu lub o dachu z bardzo płaskim spadem. Jeśli więc decydujesz się na dach płaski, koszt można łatwo policzyć poprzez oparcie się na już istniejących wytycznych. O czym warto pamiętać – im bardziej nachylony dach – tym większe jego koszty. Dachy płaskie stały się modne nie tylko ze względu na trend jako taki, ale także ze względu na cenę ich budowy i późniejszej eksploatacji oraz możliwość zamienienia ich na ekologiczne i inteligentne. Dlatego, jeśli chodzi o dach płaski, koszt nie jest duży, a może przynieść jeszcze więcej korzyści.

 

Koszt budowy całego domu wraz z dachem:

  • dach płaski kryty papą – ok. 415 000 zł
  • dach dwuspadowy o nachyleniu 25 stopni kryty papą – ok. 455 000 zł
  • dach dwuspadowy o nachyleniu 25 stopni kryty dachówką – ok. 465 000 zł
  • dach dwuspadowy o nachyleniu 45 stopni kryty papą – ok. 470 000 zł
  • dach dwuspadowy o nachyleniu 55 stopni kryty dachówką – ok. 485 000 zł
  • dach dwuspadowy o nachyleniu 51 stopni kryty papą – ok. 480 000 zł
  • dach dwuspadowy o nachyleniu 51 stopni kryty dachówką – ok. 490 000 zł.

Płaski dach – cena

Od samego początku istnienia, dachy płaskie nie uchodzą za tanią inwestycję. Niestety, choć wyglądają efektownie i można na nich urządzić dodatkową powierzchnię do spędzania czasu, taką jak taras, a nawet taras zielony, inwestycja ta pochłania zwykle dużo pieniędzy. Koniecznością jest, aby została odpowiednio uszczelniona, ponieważ tylko wtedy cała budowla będzie bezpieczna, będzie odpowiednio chroniona przed wilgocią. Marzy Ci się dach płaski? Cena może być zbliżona do dachu skośnego, jednak zwróć uwagę na izolację przeciwwilgociową i przeciwwodną.

Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content