Jak ułożyć gonty bitumiczne?

 In Publikacje

Układanie pokrycia jest końcowym etapem, jeśli chodzi o prace na dachu. Początkowo konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, wykonanie wentylacji, a następnie ułożenie wstępnego krycia. Plusem jest fakt, że obecnie do wyboru mamy bardzo wiele dodatkowych elementów wykończeniowych. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie odpowiedniego koloru i faktury, które będą współgrać z resztą pokrycia. Aby zamontować gont bitumiczny, niezbędne są: młotek bądź zszywacz, szczotka dekarska, miarka, poziomica, nóż/nożyce dekarskie, szpachelka, listwa do docinania, klej lub naczynie do podgrzewania lepiku. 

Spis treści:

  • Układanie gontu bitumicznego – od czego zacząć?
  • Przygotowanie podłoża pod gont bitumiczny
  • Mocowanie gontu bitumicznego
  • Układanie gontu bitumicznego

Z wpisu dowiesz się, od czego zacząć układanie gontu bitumicznego, jak przygotować podłoże, a następnie ułożyć gont bitumiczny.

Układanie gontu bitumicznego – od czego zacząć?

Zanim ułożymy gont bitumiczny, konieczne jest wykonanie obróbek blacharskich połączeń dachu ze ścianami, wzdłuż naroży dachu, wokół komina i z nadbudówkami. Woda musi swobodnie spływać w miejscu załamań, nie może zaciekać pod pokrycie. Obróbki, które są wykonane z blachy stalowej, wymagają dodatkowego zagruntowania. Montujemy także deski okapowe i szczytowe, układamy papę podkładową. Mocujemy rynny dachowe, wywietrzniki i kominki wentylacyjne. 

Przygotowanie podłoża pod gont bitumiczny

Gont bitumiczny musi być układany na sztywnym, wytrzymałym podłożu. Dobrze sprawdzą się wodoodporne płyty wiórowe lub sklejka, deski, płyty OSB lub MFP. Konieczne jest zadbanie o to, aby powierzchnia poszycia była sucha i równa. Wilgotność musi wynosić poniżej 21%. Wierzchnia warstwa gontów bitumicznych jest pokryta mineralną posypką. Ważne jest kupowanie materiału jedynie z tej samej serii, aby uniknąć łat na dachu w różnych odcieniach. 

Mocowanie gontu bitumicznego

Warto początkowo sprawdzić, czy dane gonty bitumiczne są pokryte klejem bądź mają paski kleju bitumicznego. Jeśli tak, w wyniku nagrzewania przez słońce samoistnie się skleją po ułożeniu. Nazywa się to wulkanizacją. W przypadku, gdy jest poniżej 5 stopni Celsjusza, paski podgrzewamy ręczną nagrzewnicą. Przed sklejeniem gonty bitumiczne są zabezpieczone folią. Folię zrywamy wtedy, gdy spodnia część gontów jest w całości pokryta klejem. Jeśli klej nałożony jest jedynie miejscowo na wierzchniej stronie, folię można zostawić. Gonty, które wymagają użycia kleju, dodatkowo podklejamy lepikiem bądź specjalnie przystosowanym cementem do materiałów asfaltowych. 

Układanie gontu bitumicznego

Na powierzchnię jednego metra kwadratowego układa się od 6 do 9 pasów gontów bitumicznych. Bardzo ważne jest to, aby rzędy układać w taki sposób, by były przesunięte o pół gontu. Na połaci wyznaczamy poziome i pionowe pomocnicze linie. Układanie zaczynamy od okapu, przykrywamy pas okapowy. Z kolei sąsiednie pasy układamy na styk i mocujemy. Każdy z rzędów musi nachodzić na poprzedni, przykrywając mocowania.

Skip to content