Jak położyć papę termozgrzewalną?

 In Publikacje

Jak położyć papę termozgrzewalną? To pytanie często zastanawia wiele osób. Pokrycia z papy to popularny wybór, jeśli chodzi o dachy płaskie. Cechuje je przede wszystkim łatwość układania i trwałość powłoki. To dlatego papy termozgrzewalne wypierają te tradycyjne.

Należy pamiętać, że papa nie jest ekologicznym pokryciem. Jej montaż wymaga użycia otwartego ognia i kolokwialnie mówiąc, jest to brudna i ciężka robota. Konieczne jest poprawne wykonanie pokrycia dachu z papy. Papa termozgrzewalna ma dużą gramaturę i jednocześnie jest gruba. Wyróżnia się trwałością, ale wymusza na inwestorze oraz wykonawcy konieczność zagwarantowania podobnej trwałości pozostałym elementom, które będą znajdować się na dachu. Do dyspozycji mamy kilka technik jak przybijanie papy gwoździami, lepik na zimno na płytę osb i inne. Technologia też zależy czy układamy nową warstwę czy na starą papę. Warto wiedzieć czy układanie papy termozgrzewalnej na starej papie jest możliwe.

Spis treści

  • Jak położyć papę termozgrzewalną na stromym dachu?
  • Jak położyć papę termozgrzewalną na deskach?
  • Jak położyć papę termozgrzewalną na blachę?
  • Jak położyć papę termozgrzewalną na płyty OSB?

Z artykułu dowiesz się, jak położyć papę termozgrzewalną na deskach, blasze i płytach OBS. Podpowiadamy, jak zrobić to poprawnie, aby cieszyć się trwałym pokryciem dachowym. Chcesz wiedzieć jak się kładzie papę termozgrzewalną, czytaj dalej.

Jak położyć papę termozgrzewalną na stromym dachu?

Zanim przystąpimy do ułożenia pokrycia z papy termozgrzewalnej, trzeba zapoznać się ze stanem dachu, by dokonać wyboru odpowiedniej technologii robót i materiałów. Musimy również podjąć decyzję odnośnie wykonania wentylacji pokrycia. Zanim przystąpi się do prac dekarskich, wykonuje się pomiary połaci dachowej, sprawdza wielkość spadków, osadzenie wpustów dachowych oraz określa liczbę przerw dylatacyjnych. Następnie precyzyjnie planuje się rozłożenie poszczególnych pasów papy na powierzchni dachu. Niezbędna do tego celu jest sprawdzona ekipa.

Jak położyć papę termozgrzewalną na deskach?

To właśnie papa będzie decydować o szczelności pokrycia dachowego. Dlatego świetnie sprawdzi się papa termozgrzewalna. Najlepiej jest wybrać papę podkładową, którą mocuje się do desek papiakami, natomiast w drugim kroku wybieramy przygrzaną do podkładu papę termozgrzewalną. Pierwszą warstwę układa się równolegle do okapu, z kolei drugą prostopadle. Teraz już znasz odpowiedź jak układać oraz jaka papa na dach z desek.

Jak położyć papę termozgrzewalną na blachę?

Czy można układać papę termozgrzewalną na pokryciu z blachy płaskiej? Oczywiście, że tak. Trzeba jednak skorzystać ze specjalistycznej wiedzy ekipy wykonawczej, gdyż może istnieć konieczność położenia dwóch warstw papy. Czasami zaleca się także usunięcie starego pokrycia i wykonanie go od nowa. Można też rozważyć inne metody renowacji i uszczelnienia blachy za pomocą pokryć bitumicznych bezspoinowych, nowocześniejsze i skuteczniejsze niż papa.

Jak położyć papę termozgrzewalną na płyty OSB?

Papę tradycyjną można położyć na papiaki. W tym przypadku płaty papy przybijamy za pomocą ocynkowanych gwoździ, które zwane są właśnie papiakami, do podłoża – desek bądź płyt OSB, to tradycyjny sposób przybijania papy. Lepszym wyborem jest jednak zastosowanie papy termozgrzewalnej, która sprawdzi się do desek, OSB czy powierzchni betonowych. To sprawdzony i skuteczny sposób na przybijanie papy gwoździami.

Można ją kłaść również na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na rozgrzaniu całej powierzchni papy i dociskaniu jej do podłoża. Drugi sposób polega na rozgrzewaniu palnikiem wyłącznie brzegów papy. To trwałe, a zarazem solidne rozwiązanie, które nie jest bardzo czasochłonne. Pomocna bez wątpienia będzie sprawdzona ekipa dekarska i wcześniejsze ocenienie stanu dachu przez fachowców.

 

Papa termozgrzewalna na beton

Papa termozgrzewalna na beton to jeden ze sposobów na nałożenie izolacji. Zazwyczaj działa jako izolacja przeciwwodna. Jest to istotne w przypadku fundamentów, ponieważ woda oddziałuje na nie w bardzo niekorzystny sposób. Papa termozgrzewalna jest fantastycznym wyborem również w przypadku innych miejsc na budowie. Bardzo często daje się ją na dach, a jeszcze częściej w tej sposób izoluje się dach płaski. Papa termozgrzewalna jest dość charakterystyczna, jeśli chodzi o nakładanie, ponieważ kojarzy nam się z palnikiem – zanim zostanie przyłożona do podłoża, konieczne jest jej mocne rozgrzanie.

Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu:

Teraz już znasz odpowiedzi na pytania: jak się kładzie papę termozgrzewalną i jakie są sposoby na układanie papy termozgrzewalnej. Wiesz również jak klasc pape.

Skip to content