Izolacja dachu – jaki rodzaj będzie korzystny?

 In Publikacje

Ocieplenie dachu – jego grubość, skuteczność ochrony i trwałość – jest kluczowa dla utrzymania ciepła wnętrza budynku. Różnorodność materiałów dostępnych na rynku sprawia, że izolacja poddasza czy zadaszenia w domu może być dostosowana do konkretnych potrzeb wynikających np. ze specyfiki konstrukcyjnej.

Kiedy izolować dach? – to podstawowe pytanie, które pojawia się podczas modernizacji zadaszenia. Ważne, by wszelkie prace poprzedzić dogłębną analizą stanu technicznego pokrycia czy więźby. Izolacja musi bowiem stanowić jeden z elementów remontu – aby była w pełni skuteczna niezbędne jest zadbanie o poszczególne fragmenty konstrukcji. Jeśli ta nie budzi wątpliwości, przeanalizować można materiały przeznaczone do ocieplania poddaszy – każdy z nich charakteryzuje się inną specyfiką oraz właściwościami. Jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze?

Współczynnik przenikania ciepła jest kluczowy

Materiały do izolacji dachu powinny być weryfikowane pod kątem współczynnika przenikania ciepła. Ten jest normowany przepisami budowlanymi – w przypadku dachów nie powinien być wyższy niż 0,2 W/m2. Ten wyznacznik umożliwia obliczenie ilości materiału niezbędnego do odpowiedniego zabezpieczenia budynku przed utratą właściwości.

Popularne w Polsce ocieplenie i izolacja poddasza wełną bywa korzystne ze względu na dodatnie wartości przewodzenia ciepła. Podobnie jest w przypadku ocieplenia pianką poliuretanową. Dobre właściwości charakteryzują także płyty poliuretanowe – dzięki niewielkiemu współczynnikowi wystarczy do tego skromna, kilkucentymetrowa warstwa materiału.

Pianka PUR – zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa – nakładana poprzez wtrysk kusi szybkością realizacji, jednak wymaga zaangażowania doświadczonego zespołu, który umiejętnie stworzy izolację na powierzchni. Brak precyzji wykonania to potencjalne problemy jakościowe ocieplenia, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Klasycznym rozwiązaniem znanym od lat jest styropian. Ocieplenie wykonywane przy użyciu tego materiału ograniczają jednak elastyczność izolacji. Styropian, ze względu na jednolitą strukturę może być problemem np. przy wypełnieniach pomiędzy krokwiami poddasza. Niezbędny w takiej sytuacji jest dokładny pomiar poszczególnych płyt tak, by dobrze przylegały do izolowanego podłoża.

Inne materiały, np. płyty drzewno-magnetyzowe czy folia termoizolacyjna to opcje, które mogą intrygować ze względu na swoje właściwości techniczne – nie są jednak rozwiązaniami szczególnie popularnymi w Polsce.
Docieplanie płynną membraną dachową

Drewno, papa, gont bitumiczny, blacha – zestawienie materiałów, które są podatne na skuteczną izolację poprzez płynną membranę dachową jest szerokie. To wpływa na popularność ocieplenia realizowanego przy wykorzystaniu zestawu HYDRONYLON®. Jednoskładnikowy materiał tworzy szczelną i ciągła warstwę, która po zastygnięciu charakteryzuje się szczególnymi walorami – jest trwała, jednolita i skutecznie pokrywa każdy fragment zadaszenia. W efekcie HYDRONYLON® sprawdza się jako forma ocieplenia dachu. Jest też bardzo lekki, gdyż po wyschnięciu waży tylko 2,5 kg/m2. Dotyczy to szczególnie budynków, które – np. ze względu na przeciętną izolację – tracą wcześnie ciepło nie tylko przy uciążliwych mrozach. HYDRONYLON®, perfekcyjnie zabezpieczając daną powierzchnię, tworzy bezspoinową powłokę odporną na czynniki atmosferyczne.

Duże znaczenie ma w tym kontekście szybkość tworzenia tego rodzaju ocieplenia dachu. Nie wymaga zrywania i utylizacji istniejącego pokrycia, które staje się więc niejako dodatkową warstwą ochronną. Sama membrana jest nakładana ręcznie – wałkiem lub pędzlem – albo metodą natryskową. W obu przypadkach proces jest wyjątkowo szybki, a jednocześnie – w pełni precyzyjny. Przeszkolone ekipy wykonawcze dokładają wszelkich starań aby powłoka była zrobiona precyzyjnie i służyła na długie lata.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: ile kosztuje dach?

Skip to content