Hydroizolacja dachu – na czym polega?

 In Publikacje

Hydroizolacja należy do najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na ochronę budynków przed niekorzystnym działaniem wilgoci i wody. Taka warstwa zabezpieczająca może pełnić funkcję przeciwwodną lub też przeciwwilgociową. Kiedy i w jakich miejscach należy stosować hydroizolację? Do czego służy membrana dachowa i jak ją stosować?

Spis treści:

  1. Hydroizolacja dachu – na czym polega?
  2. Hydroizolacja dachu co to
  3. Hydroizolacja dachu płaskiego
  4. Hydroizolacja dachu z papy
  5. Hydroizolacja dachu z blachy
  6. Hydroizolacja natryskowa dachu
  7. Hydroizolacja dachu zielonego

Z poniższych treści dowiesz się, na czym polega hydroizolacja, czym jest hydroizolacja, w jaki sposób wykonać hydroizolację dachu płaskiego i z jakich produktów skorzystać, na czym polega hydroizolacja dachu z papy, blachy i dachu zielonego oraz w jaki sposób przebiega hydroizolacja natryskowa dachu.

Hydroizolacja dachu co to

Hydroizolacja to nic innego, jak warstwa ochronna danej powierzchni dachowej, która chroni ją przed wilgocią i wodą. Hydroizolację dzielimy na trzy podstawowe rodzaje warstw ochronnych. Jakie?

  1. Hydroizolacja lekka – przeciwwilgociowa. Tego rodzaju typ izolacji doskonale sprawdza się w przypadku podziemnych części budynków, które zostały umiejscowione na gruntach przepuszczalnych, takich jak np. żwir czy piach. Co istotne, aby móc wykonać ten typ hydroizolacji, cała konstrukcja budynku musi znajdować się powyżej poziomu wody gruntowej. Z jakich materiałów korzysta się podczas wykonywania hydroizolacji przeciwwilgociowej? Należą do nich: powłoki bitumiczne z asfaltu, masy uszczelniające oraz tworzywa sztuczne.
  2. Hydroizolacja ciężka – przeciwwodna – wykonuje się ją w sytuacjach, gdy dany budynek jest narażony na silny wpływ ciśnienia hydrostatycznego. Do wykonania tego typu hydroizolacji wykorzystuje się wyjątkowej trwałości materiały, które mają za zadanie odpowiednio chronić wybrane nawierzchnie. Z jakich tworzyw korzysta się podczas wykonywania hydroizolacji przeciwwodnej? Są to np. izolacja bitumiczna lub laminaty z tworzyw sztucznych.
  3. Hydroizolacja średnia- również przeciwwodna – zapewnia ona skuteczną ochronę nawierzchni, które są narażone na styczność z wodą opadową. Dzięki tego rodzaju warstwie zabezpieczającej woda spływa swobodnie z danej nawierzchni, co chroni dach przed ewentualnym przesiąknięciem. Takie hydroizolacje średnie wykonuje się zazwyczaj z papy.

Reasumując, hydroizolacja powinna zostać wykonana na każdej powierzchni dachowej, która ma regularną styczność z wodą. Biorąc pod uwagę powierzchnie dachowe i zmienne warunki klimatyczne – jest ona niezbędnym punktem w kwestii dbania o nawierzchnie dachowe.

Hydroizolacja dachu płaskiego

wykonanie hydroizolacji - hydroizolacje natryskoweIstnieją dwa sposoby na hydroizolację dachów płaskich. Jedną z nich jest metoda tradycyjna, która polega na wykonaniu konstrukcji, w której dolna warstwa to izolacja cieplna, a górna – izolacja przeciwwodna. Górna warstwa wykonywana jest zwykle z materiałów bitumicznych, które szczelnie zabezpieczają całą powierzchnię dachową przed ewentualnym zalaniem.

Druga możliwość hydroizolacji dachu płaskiego polega na zastosowaniu tzw. metody odwróconej. W takiej sytuacji izolacja znajduje się na wierzchu, chroniąc tym samym warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami klimatycznymi jak promieniowanie uv – czy też przed uszkodzeniami mechanicznymi. Metoda ta pozwala np. na wykonanie na dachu zielonego ogrodu, co nie tylko stworzy niebanalną ozdobę, ale także zadziała w sposób dźwiękoszczelny na wnętrze budynku. Jest to praktyczne i efektowne rozwiązanie.

Hydroizolacja dachu z papy – hydroizolacje natryskowe

Dachy pokryte papą wymagają hydroizolacji, ponieważ papa nie jest materiałem bardzo trwałym i co jakiś czas należy zadbać o jej jakość, by służyła przez długi czas bez nieprzyjemnych niespodzianek w postaci przeciekającego dachu. Powierzchnie dachowe z papy dzielą się głównie na te pokryte papą asfaltową oraz na nowsze – pokryte papą termozgrzewalną. Hydroizolacja dachów z papy dotyczy głownie tych, pokrytych papą asfaltową. Wykonanie zabiegu hydroizolacji na dachu pokrytego tego rodzaju materiałem, chroni go przed opadami deszczu, gradu czy też palącym słońcem – oraz zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jakich produktów używa się do hydroizolacji dachów z papy? Są to głownie płynne membrany dachowe, które skutecznie przedłużają żywotność danych powierzchni dachowych.

Hydroizolacja dachu z blachy – skuteczna izolacja przeciwwilgociowa

hydroizolacja natryskowaBlaszane konstrukcje dachowe, choć na pozór bardzo trwałe, z racji występujących na nich spoin czy też nitów, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Gdy blaszana powłoka zostanie uszkodzona – czy to mechanicznie czy też przez rdzę – może to wpłynąć na szkody w powłokach dachu, a to już zagrożenie dla całej konstrukcji dachowej. Aby uniknąć konieczności wymiany pokrycia dachowego z blachy bądź też renowacji dachu, doskonałym sposobem na przedłużenie jego żywotności są płynne membrany dachowe. Po nałożeniu tworzą one jednolitą, szczelną warstwę ochronną, co wzmacnia pokrycie dachu i wydłuża jego żywotność.

Hydroizolacja natryskowa dachu

Hydroizolacja dachu w formie natryskowej (hydroizolacja natryskowa) to najtrwalsza forma zabezpieczenia powierzchni dachowych – zwłaszcza dachów płaskich, które wymagają najlepszej jakości ochrony ich powierzchni. Technologia ta daje efekt najwyższej jakości – hydroizolacje natryskowe, wykonane z płynnych membran gwarantują długowieczność dachów (nawet do 25 lat) i wykazują wysoką odporność na działanie chemiczne, promieniowanie UV i urazy mechaniczne.

Hydroizolację natryskową można stosować na dachy pokryte blachą aluminiową, blachą ceramiczną i dachową. Są też doskonałą ochroną dachów z papy. Dzięki systemowi natryskowemu, powierzchnia pokryta płynną membraną, poprzez rozpylanie jej na danej powierzchni dachowe, jest zabezpieczona jednolitą, trwałą warstwą nawet w najmniejszych zakamarkach danego pokrycia dachowego. Hydroizolacje natryskowe To solidny sposób na zabezpieczenie każdego dachu.

Hydroizolacja dachu zielonego

Najpopularniejsze techniki wykonywania dachu zielonego to układ warstw w postaci tradycyjnej i odwróconej. Metody te różnią się od siebie umiejscowieniem warstw izolacyjnych. Do wykonania warstw ochronnych dachów zielonych używa się pap termozgrzewalnych lub niezawodnych gruntów bitumicznych.

W przypadku dachu o odwróconym układzie warstw, hydroizolację umieszcza się poniżej warstwy termoizolacyjnej, która wykonywana jest np. z płyt XPS. Natomiast w przypadku dachu o układzie warstw tradycyjnych, warstwę izolacji układa się ponad warstwą ocieplenia, która wykonywana jest zazwyczaj z płyt styropianowych.

Skip to content