Dlaczego papa przecieka?

 In Publikacje

Może się zdarzyć, że w budynku pokrytym papą, pojawią się zacieki. Jeśli zaobserwujemy na papie pęcherze i spękania, to znak, że trzeba podjąć odpowiednią reakcję. Często pojawia się jednak pytanie, czy wystarczy zagruntować stare pokrycie, czy konieczne jest jego zerwanie. Wyjaśniamy, dlaczego papa przecieka i jak sobie poradzić z tym problemem.

Spis treści:

 

  • Rodzaj zastosowanej papy
  • Przyczyna przeciekania papy
  • Renowacja dachu z papy

Z wpisu dowiesz się, jakie są przyczyny przeciekania papy oraz co należy zrobić w przypadku, gdy papa przecieka.

Rodzaj zastosowanej papy

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy powłoka papy jest asfaltowa, czy smołowa. Współcześnie stosuje się wyłącznie papy asfaltowe i nie można ich łączyć ze smołowymi produktami. Najprościej określić rodzaj papy po zapachu. Jeśli lekko podgrzejemy smołę, wydziela ona duszący, charakterystyczny zapach, z kolei asfalt jest praktycznie bezzapachowy. Pokrycie ze smoły należy całkowicie zdjąć. Nie ma konieczności zrywania pokrycia asfaltowego.

Przyczyna przeciekania papy

Dlaczego papa przecieka? Przyczyn może być tak naprawdę wiele. Jednym z najczęstszych problemów jest zawilgocenie podłoża. Prowadzi to do powstawania pęcherzy, a w efekcie do uszkodzenia nowej warstwy papy. Konieczna jest wtedy perforacja istniejącej powłoki, dzięki czemu wilgoć będzie mogła odparować z podłoża. Wykonuje się również równomiernie umieszczone otwory w miejscach pęcherzy. Dopiero na prawidłowo przygotowanym podłożu można umieścić papę wentylacyjną, a następnie termozgrzewalną. Montuje się również kominki, których zadaniem jest odprowadzanie wilgoci spod pokrycia. Umieszczone są przeważnie w pobliżu najwyższej części dachu. Często też dochodzi do odspojeń na łączeniach papy, wtedy bardzo trudno zlokalizować miejsce przecieku dlatego dach należy poddać renowacji. 

Renowacja dachu z papy

Najlepiej jest zdecydować się na renowację dachu z papy przez sprawdzoną ekipę. Do remontu dachu z papy stosuje się zestaw HYDRONYLON®. Oczywiście, zanim profesjonaliści przystąpią do pracy, niezbędna jest inspekcja techniczna. Dlaczego to właśnie płynna membrana dachowa jest najlepszym wyborem? To innowacyjny sposób renowacji, uszczelniania oraz konserwacji pokryć dachowych z blachy i papy. Co istotne, membrana dachowa jest łatwa w stosowaniu, nie wymaga zrywania czy utylizacji istniejących pokryć dachowych. Jednocześnie można liczyć na skuteczną, długoletnią ochronę. HYDRONYLON to produkt ekologiczny produkowany w Polsce i nakładany przez autoryzowane firmy wykonawcze. 

Niewątpliwym atutem jest także odporność na warunki atmosferyczne. Płynne membrany dachowe są odporne na duże amplitudy temperatury i na promieniowanie UV. Mogą być nakładane pędzlem, wałkiem bądź metodą natryskową. Po wyschnięciu  tworzą elastyczną, jednolitą powłokę, która jest dodatkowo odporna na działanie wilgoci. HYDRONYLON® zapewnia ochronę dachów na wysokim poziomie. Może być również stosowany do pokryć dachowych o skomplikowanym kształcie. Wyróżnia się doskonałą przyczepnością do naprawianych podłoży. Wśród innych cech można wymienić wysoką rozciągliwość, wodoszczelność, pamięć kształtu. Powłoka jest bezpieczna dla środowiska, nie wymaga stosowania otwartego ognia, cechuje się niską zawartością lotnych związków organicznych.

Papa smołowa a asfaltowa

Dach wymaga odpowiednich materiałów, które będą tworzyć poszczególne warstwy. Niestety, jak to bywa z wieloma produktami, można wyróżnić kilka rodzajów papy. Na rynku dostępna jest papa smołowa i asfaltowa. Nic więc dziwnego, że powstają pytania o różnice w nich. Papa smołowa a asfaltowa – która lepsza? Otóż obydwie cechują się bardzo podobnymi właściwościami, a ponadto nie można ich ze sobą łączyć. Różnicę widać głównie po zapachu, ponieważ smołowa papa będzie wydzielać zapach, zaś papa asfaltowa jest bez aromatu.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content