Dachy płaskie przemysłowe – co trzeba wiedzieć?

 In Publikacje

Nieodłącznym elementem każdego pokrycia dachowego jest system odprowadzania wody opadowej. Warto pamiętać o tym, że im większy kąt nachylenia połaci, tym łatwiejsze będzie eksportowanie deszczówki przez rury spustowe oraz rynny do gruntu bądź kanalizacji. Jednak w przypadku dachów płaskich, mamy nieco większe wyzwanie. Jak poradzić sobie wtedy z tym problemem?

Budynki z płaskim dachem

Jeśli chodzi o płaskie dachy, mamy z nimi przeważnie do czynienia w przemyśle. Jednak zmieniające się trendy architektoniczne, przywróciły znów modę na domy ze stropodachami oraz obiekty, które w swojej bryle posiadają duże powierzchnie płaskie. Wyglądają one bardzo nowocześnie, a dodatkowo posiadają całą gamę dodatkowych atutów, np. zwiększone względy bezpieczeństwa, praktycznie nieograniczone możliwości adaptacji płaskiej przestrzeni, kwestie ekonomiczne. Pojawiają się jednak pewne wyzwania konstrukcyjne. Problemy odnoszą się do odprowadzania wody opadowej czy odpowiedniej hydroizolacji. Obecnie jednak istnieją sprawdzone rozwiązania dedykowane tego typu pokryciom. Dzięki temu możliwe jest szybkie i łatwe przeprowadzanie prac, a także zapewnienie bezpieczeństwa samemu budynkowi.

Płaskie dachy – wady i zalety

Jeśli zastanawiamy się nad budową dachu płaskiego, warto rozważyć wszelkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Do mocnych stron stropodachów można zaliczyć przede wszystkim względy bezpieczeństwa. To ma ogromne znaczenie, jeśli stawiamy budynek przemysłowy czy dom prywatny. Drugi czynnik to ekonomia. Co istotne, warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do spadzistych dachów, dachy płaskie cechują się znacznie większą odpornością na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, np. silnych wiatrów. To bardzo istotny czynnik. Wystarczy zastanowić się nad tym, że w naszym kraju z roku na rok występują coraz częściej anomalie pogodowe. Jeśli stropodach będzie odpowiednio zaprojektowany, zmniejszymy znacząco straty ciepła, co przekłada się na znaczne oszczędności finansowe. Dzieje się tak ze względu na zmniejszoną, w stosunku do pokryć stromych, powierzchnię zewnętrzną. Dach płaski ma także inną zaletę – pozwala na łatwiejsze przystosowanie budynku do nowych norm rynku oraz możliwość zagospodarowania jego powierzchni do montażu kolektorów słonecznych bądź paneli fotowoltaicznych, co również jest rosnącym trendem.

Dachy płaskie nie są jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Niestety, ale bardzo rzadko zdarza się, aby jakieś rozwiązanie było całkowicie pozbawione minusów. Stropodachy musimy regularnie odśnieżać. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie podczas dużych opadów śniegu. Budynki o płaskich dachach szczególnie często są wybierane przez inwestorów, którzy nie posiadają dużej działki. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wznoszeniu budynku z dachem o płaskiej konstrukcji, musimy upewnić się, czy miejscowy plan zagospodarowania nie będzie narzucał konstrukcji o stromym pokryciu. To dlatego bardzo ważne jest szczegółowe przemyślenie pokrycia dachowego.

Przeczytaj również: jak obliczyć spadek dachu?

Skip to content