Dach z okapem czy bez?

 In Publikacje

Okap budynku bez wątpienia jest istotnym elementem dachu. Oprócz nieocenionych funkcji praktycznych, ma także znaczenie dla estetyki. Okapy bowiem tworzą określony charakter architektoniczny całego domu. Zatem – dach z okapem czy bez? 

Spis treści:

  • Do czego służy okap dachu?
  • Jak zbudowany jest okap dachu?
  • Dach z okapem – czy warto?

Z wpisu dowiesz się, w jaki sposób jest zbudowany okap dachu, jakie są zalety takiego rozwiązania oraz kiedy warto się na nie zdecydować.

Do czego służy okap dachu?

Główną funkcją okapu dachu jest to, że chroni ściany oraz krawędzie dachu przed zaciekaniem wody opadowej. Szerokość okapu jest determinowana przez powierzchnię ogólną dachu. Wynosi jednak od 50 do 90 cm. Wymiary te są wystarczające, aby okap budynku mógł pełnić swoją rolę, a jednocześnie w żaden sposób nie wpływał negatywnie na użytkowanie pomieszczeń. Dodatkowo okap chroni elewację przed zawilgoceniem, stanowi osłonę przed słońcem i zapewnia zacienienie pomieszczeń w upalne dni, zdobi konstrukcje architektoniczne, wietrzy przestrzeń pod pokryciem dachowym.

Jak zbudowany jest okap dachu?

Krokwie stanowią konstrukcję nośną okapu. Wystają one poza obrys muru, są cięte prostopadle oraz równoległe do ścian budynku. W razie potrzeby można końcówki krokwi wyprofilować w ozdobny sposób, jednak nie jest to koniecznością. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni montaż obróbek z blachy. Są one odpowiedzialne za prawidłowe kierowanie wody spływającej z dachu. Jednocześnie trzeba pamiętać o pozostawieniu szczelin wentylacyjnych pomiędzy pokryciem dachowym a membraną. Zabezpieczamy je przy pomocy siatki lub kratki w celu ochrony przed owadami, ptakami, mniejszymi zwierzętami. 

Dach z okapem – czy warto?

Okapy można zauważyć tak naprawdę w większości polskich domów. Bardzo często zastosowanie okapu lub rezygnacja z niego jest zależna od tradycji regionalnych. Przykładowo, w Szwecji budowanie dachu z okapem to praktycznie konieczność. Szwedzkie domy są zaopatrzone w bardzo szerokie okapy. Podobnie jest w Japonii, gdzie okap dachu to symbol. Chroni przed gorącym słońcem, a także ulewnymi deszczami. Inaczej jest w Kanadzie, gdzie domy najczęściej pozbawione są okapów.

Okap budynku, a wygląd domu

Zastosowanie okapu zależy również od indywidualnego gustu właścicieli domu. Ważne jest to, że okapy są wysunięte poza linie murów. W efekcie konstrukcja budynku optycznie się obniża, a sam dom nabiera horyzontalnych proporcji. Oznacza to, że bryła wydaje się bardziej rozłożysta. Nie każdemu odpowiada taki efekt. Dawniej dach, który był mocno wysunięty poza obrys muru, uważany był za typowo polski. Miało to związek z faktem, że domy kryto strzechą. Wysunięty okap odprowadza wodę poza obrys budynku, gdyż przy tym pokryciu nie są stosowane rynny. Współcześnie wysunięte okapy można często zauważyć w przypadku tradycyjnych domów góralskich. Również domy wiejskie posiadają tego typu okap dachu. Czy zdecydować się na dach z okapem, czy bez? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Okap ma wiele zalet, jednak nie jest koniecznością. 

Polecane artykuły na blogu:

Skip to content