Co na dachy płaskie?

 In Publikacje

Obecnie mamy do dyspozycji wiele nowoczesnych technologii, dzięki którym możliwe jest stworzenie trwałego, szczelnego pokrycia dachowego. Trzeba jednak wiedzieć, że nadal, niezależnie od tego, czy posiadamy nowy budynek, czy chcemy wyremontować stary dach, konieczne jest wykonanie kilku warstw: warstwa lub konstrukcja spadkowa, paroizolacja, izolacja termiczna, pokrycie. Układ warstw zapewnia wentylowanie bądź odpowietrzanie stropodachu.

Spis treści:

Warstwa lub konstrukcja spadkowa na dach płaski
Dach płaski a paroizolacja
Izolacja termiczna na dachy płaskie
Jakie pokrycie na dachy płaskie?
Papy bitumiczne na dach płaski
Papy asfaltowe modyfikowane polimerami na dachy płaskie

Paroizolacja dachu płaskiego

 

Z wpisu dowiesz się, jakie pokrycie wybrać na dachy płaskie, jakie warstwy są niezbędne, aby pokrycie spełniło swoją rolę oraz o czym trzeba pamiętać, decydując się na płaski dach.

Warstwa lub konstrukcja spadkowa na dach płaski

Konstrukcja bądź warstwa spadkowa nadaje odpowiednie pochylenie stropodachowi. Jest ono niezbędne, aby woda mogła swobodnie spływać po jego powierzchni. Ile powinien wynosić spadek tejże warstwy? Wiele zależy od zastosowanego pokrycia, a także sposobu odprowadzania wód opadowych, jednak przyjmuje się, że minimum 3%. Na warstwę spadkową mogą składać się: kruszywo, beton lekki, szlichta betonowa, konstrukcja drewniana. Jak widać, wybór jest całkiem spory.

Dach płaski a paroizolacja

Jako paroizolacja najczęściej wybierana jest folia. Paroprzepuszczalność folii powinna wynosić ok. 5g/m2 na dobę. Tego typu folie nazywa się paroszczelnymi. Ich zadaniem jest zabezpieczenie znajdujących się nad nimi warstw przed przenikaniem do nich pary wodnej z pomieszczeń. Bardzo ważne jest to, aby paroizolację umieszczać pod materiałem termoizolacyjnym. Co do zasady układania paroizolacji, są one dokładnie takie same, jak dla dachów spadzistych. Oznacza to, że folię paroszczelną układamy prostopadle do spadku, a następnie łączymy na zakład. Folie aluminiowe odbijają ciepło, więc ograniczają jego straty z domu.

Izolacja termiczna na dachy płaskie

Kolejnym krokiem jest wykonanie izolacji termicznej. W przypadku dachów płaskich najczęściej stosowanymi materiałami są styropian, polistyren ekstrudowany lub wełna mineralna. Jeśli chodzi o samą grubość ocieplenia, najczęściej wynosi ona 20-25 centymetrów. Co istotne, ocieplenie dachu płaskiego może być jednocześnie warstwą spadkową. W takim przypadku płyty będą mieć zmienną wysokość. Trzeba jednak na samym wstępie uwzględnić fakt, że płyty tego typu są droższe od zwykłych. Najczęściej są także robione na zamówienie, więc trzeba na nie poczekać od dwóch do czterech tygodni. Jeśli planujemy kosztorys oraz terminy prac, koniecznie trzeba mieć to na względzie. Gdy zależy nam na oszczędnościach, można nie wykonywać samodzielnej warstwy spadkowej. Można także zastosować systemy izolacyjno-uszczelniające. W przypadku takich systemów warstwa izolacji termicznej jest oklejona z jednej strony paroizolacją, zaś z drugiej papą bitumiczną.

Jakie pokrycie na dachy płaskie?

Pozostaje jeszcze pytanie, jakie pokrycie na dach płaski wybrać. Minusem może być fakt, że niewielki kąt nachylenia dachu nieco ogranicza wybór pokrycia dachowego. Bez wątpienia na połaciach, które mają większe nachylenie, można zastosować blachę płaską łączoną na rąbek czy blachodachówkę oraz membranę dachową z PCW. Podobnie, jak w przypadku dachów o większym spadku, pod blachodachówkę trzeba rozpiąć folię dachową na konstrukcji drewnianej, a także nabić ruszt z kontrłat i łat. Sztywne poszycie będzie wymagane w przypadku blachy płaskiej. Jest to dodatkowy element, którego celem jest usztywnienie konstrukcji dachu.

Papy bitumiczne na dach płaski

Pierwszym wariantem, jeśli chodzi o krycie dachów płaskich, są tradycyjne papy bitumiczne. Dawniej były to papy smołowe, obecnie stosuje się papy asfaltowe. Układa się trzy warstwy papy bitumicznej, a następnie klei się je ze sobą lepikiem na gorąco. Plusem takiego rozwiązania jest atrakcyjna cena. Jako wadę można zaliczyć częstą konieczność konserwacji i remontów. W przypadku przecieków dachu bardzo ciężko zlokalizować ich źródło. Jest to również rozwiązanie nieekologiczne.

Paroizolacja dachu płaskiego – na czym to polega?

Czy wiesz na czym polega paroizolacja dachu płaskiego? Jeśli nie, zaraz Cię naprowadzimy! Warstwa paroizolacyjna jest przeznaczona do stosowania w konstrukcjach dachów płaskich w celu zapobiegania przenikaniu wilgoci do powierzchni konstrukcji i poprawy szczelności budynków. Paroizolacja dachu płaskiego ogranicza również ruch ciepłego, wilgotnego powietrza i poprawia izolację budynku. Należy zadbać o to, aby wszystkie otwory i szwy były skutecznie uszczelnione, utrzymując bezpieczną wodoodporną barierę.

Papy asfaltowe modyfikowane polimerami na dachy płaskie

Nowszą alternatywą są papy asfaltowe modyfikowane polimerami. Tego typu papy są odporne na wysoką i niską temperaturę, wolniej się starzeją, a dodatkowo są elastyczne. Charakteryzują się one budową warstwową. Ich nazwa – papy zgrzewalne – wzięła się stąd, że układa się je, zgrzewając ze sobą. Można je również kleić do podłoża. To, co jest istotne, to fakt, aby pamiętać, że w miejscach połączeń robimy zakłady szerokości ok. 8-10 centymetrów. Przeważnie układa się dwie warstwy papy termozgrzewalnej, na pierwszą stosuje się podkładową papę, z kolei na drugą papę wierzchniego krycia. Można także wykorzystać inne papy na pokrycia jednowarstwowe. Mają one grubość minimalną 4mm.

Dachy płaskie można także pokryć materiałami rolowymi z kauczuku i tworzyw sztucznych. Nie jest to jednak popularne i zalecane rozwiązanie w przypadku domów jednorodzinnych. Trzeba dodatkowo mieć na uwadze fakt, że papy na dachu płaskim układamy w systemach dwuwarstwowych. Pierwszą warstwą w takich przypadkach jest papa podkładowa. Najczęściej jest mocowana mechanicznie do stropu. Producenci wełny bardzo często będą zalecać właśnie takie rozwiązanie, gdyż trzeba wełnę przymocować do podłoża. Jako ostateczne wykończenie dachu wybieramy papę termozgrzewalną z posypką. Jest ona trwale połączona z warstwą podkładową dzięki zgrzaniu.

W przypadku, gdy chcemy dach płaski pokryć membraną z PCW, nie można wybierać jako termoizolację płyty XPS. Do styropianu EPS i wełny membranę mocujemy za pomocą specjalistycznego kleju. By mieć pewność, że wszystkie warstwy są trwale połączone ze stropem, izolację termiczną mocujemy do podłoża, stosując w tym celu masę klejową.

Jak widać, odpowiedź na pytanie – co na dach płaski? – wcale nie jest jednoznaczna. Warto przeanalizować wszystkie dostępne rozwiązania, aby mieć pewność, że wybrane pokrycie spełni nasze oczekiwania. W razie potrzeby najlepiej doradzić się fachowców.

Dach płaski o konstrukcji drewnianej

O czym warto wspomnieć na samym wstępie – dach płaski o konstrukcji drewnianej wymaga niestety odpowiedniego ocieplenia. O tym co sprawdzi się najlepiej powinien zadecydować, wspólnie z Tobą, szef ekipy budowlanej. Ocieplając dach płaski drewniany warto zastanowić się nad wełną mineralną, którą układa się warstwami. Dach płaski o konstrukcji drewnianej może wyglądać naprawdę atrakcyjnie.

Dach płaski drewniany – izolacja

Drewno to jeden z najstarszych znanych nam materiałów budulcowych i sprawdza się od lat, dlatego nic dziwnego, że do tej pory budowniczowie czerpią z niego całymi garściami. Dach taki wymaga jednak odpowiedniej izolacji. Jeżeli ją zapewnimy, to będziemy cieszyć się naszym dachem przez długie lata.

Dach drewniany płaski – konstrukcja

Jak myślisz, czy warto postawić na dach drewniany płaski? Konstrukcja takiego dachu to relatywnie nowoczesne rozwiązanie, choć pojawiało się masowo już w ubiegłym wieku. W większości przypadków pokryciem będzie sklejka lub płyta OSB. Gdy w płaskich pokryciach dachowych stosuje się drewno, to oczywiście musi być ono wodoodporne, więc deski są zwykle układane w poprzek legarów, a następnie używa się filcu lub gumy do pokrycia desek, aby uczynić je wodoodpornymi. Jeśli już wiesz czym jest dach drewniany płaski, konstrukcja zależy od cieśli.

Stropodach drewniany płaski

Stropodach może być betonowy, ale również drewniany. Taki stropodach drewniany płaski może prezentować się bardzo elegancko i dostojnie. Nie ma co się dłużej zastanawiać nad tym, jeśli zależy Ci głównie na efekcie wizualnym. Drewno jest jednym z najlepszych i najbardziej efektownych materiałów budulcowych. Jest z nami od dawien dawna i, dopóki nie wynaleziono betonu, z niego tworzono wszelkie konstrukcje. Jedynym minusem tego materiału jest łatwopalność, ale obecnie możemy wykorzystać różne środki chemiczne, które ograniczają tę wadę.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:

Skip to content